The Occupation in Figures
Nagorno-Karabakh: 1988-1992, territory 4400 km2; Shusha: may 08, 1992, territory 289 km2; Lachin: may 18, 1992, territory 1840 km2; Kalbajar: april 2, 1993, territory 3054 km2; Aghdam: july 23, 1993, territory 1150 km2; Fizuli: august 23, 1993, territory 1390 km2; Jabrayil: august 23, 1993, territory 1050 km2; Gubadli: august 31, 1993, territory 802 km2; Zangilan: october 29, 1993, territory 707 km2.

Armenia’s deputy defense minister dismissed

Armenia’s deputy defense minister dismissed



Armenia's President Serzh Sargsyan has signed a decree to dismiss the country's Deputy Defense Minister Alik Mirzabekyan from his post, reported.

Moreover, Chief of Intelligence Department of Armenian Armed Forces' General Staff Arshak Karapetyan, as well as Chief of Signal Troops, head of the Department of Automated Control Systems of Armenia's Armed Forces Komitas Muradyan were relieved of duties.